Felhőszolgáltatás

Lassan a hordozható adattárolók ideje lejár. A kezdetben CD-re majd DVD-re kiírt és így magunkkal cipelt e-könyvek, zenék és filmek korszakát hamar felváltotta a „pendriveozás” vagy a nagy kapacitású USB-s merevlemez. Mára a felhő alapú számítástechnika az otthonokba is beköltözött.

Ha van Gmail fiókunk, akkor a levelezés mellé 15 GB biztonságos online tárhely is jár. (Felhő)

Az ide feltöltött fájlok szinte bármilyen eszközről elérhetőek.

A böngészőben is könnyedén elérhetjük online tárolt anyagainkat, ráadásul ha dokumentumokról, táblázatokról, prezentációkról van szó, akkor azokat rögtön szerkeszthetjük is.

Ha fotók tárolására keresünk biztonságos megoldást, akkor a Google Fotók szolgáltatás online tárhelyet is biztosít nekünk e célra.

Új file létrehozása

A létrehozott dokumentumnak nevet kell adni téma/ tetszés szerint,

A dokumentumba bmi írható,                                                                       A dokumentum meg is osztható.

úgy működik, mint egy Word dokumentum.


Szerzői jogok

•       online tartalmakra is vonatkozik (szövegek, képek, hangok, videók)

•       Creative Commons (kreatív közjavak) -> CC licencek

•       CC jogok:

•       CC korlátozások:

Több információ a szerzői jogokról: https://hu.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons

Ingyenesen felhasználható képek

•       Freepik https://www.freepik.com/

•       Pixabay https://pixabay.com/

•       Unsplash https://unsplash.com/

•       Europeana https://www.europeana.eu/

•       Pngtree https://pngtree.com/

•       StockSnap.io https://stocksnap.io/

•       Pexels https://www.pexels.com/


Ingyenesen letölthető zenék

•       Bensound https://www.bensound.com

•       Epidemic Sound https://player.epidemicsound.com/

•       Jamendo Music https://www.jamendo.com/

•       Freesound https://freesound.org/

•       Zapsplat https://www.zapsplat.com/



Puzzle készítő

https://www.jigsawplanet.com/?lang=hu  

Regisztráció után a létrehoz menüpontra kattintunk:



1. Utána feltöltünk egy képet.

2. Nevet adunk neki

3. Kiválasztjuk a nehézségi fokát.

4. Kiválasztjuk az alakzatot.

5. Albumba tesszük, majd cimkézzük.


QR kód készítés

Mire jó a QR-kód?

A QR-kód egy olyan kétdimenziós vonalkód, amelyet az okostelefonok olvasnak. 

Ez lehetővé teszi több mint 4000 karakter kódolását egy kétdimenziós vonalkódban.

Izgalmasabbá, aktívabbá teszi az óránkat. Kódolni lehet, képet, weboldalt, versrészletet, feladatokat.

Kinyomtatott kódokat használhatunk differenciálásra, kódvadászatra, csoportmunkára.

Mi kell ahhoz, hogy egy QR-kódot leolvassak?

·      QR-kód leolvasó eszköz, ami kamerával felszerelt: tablet, telefon

·      QR-kód-olvasó program

Az iPhone telefonok kamerája automatikusan leolvassa a QR-kódot.  

Viber is leolvassa. Továbbiakban menüpont, majd a jobb felső sarokban található egy kicsinyített QR kód.

Egy QR-kód-olvasó programmal másodpercek alatt leolvashatjuk és menthetjük az adott információt.

Ez a kódolvasó már sok telefonba előre telepítve van, de számtalan jobbnál jobb változatot le is tudunk tölteni ingyenesen. Amennyiben androidos operációs rendszert használsz, a Google Play-ben keresd meg a RedLaser vagy a QR Droid appot, majd a letöltésével és telepítésével (accept, majd download, és install) meg fog jelenni a főképernyődön. https://www.hogyankell.hu/A_QR-k%C3%B3dot_leolvasni

QR-kód generátorok

https://www.qr-code-generator.com/

https://www.qrstat.hu/qr-kod-generalas.htm

https://www.the-qrcode-generator.com/

·      Beillesztjük a honlap címét.

·      Létrehozzuk a QR –kódot.

·      Letöltjük a QR kódot.


Könyvajánló

Letölthető módszertani könyv: https://www.zknp.hu/wp-content/uploads/2017/05/M%C3%B3dszertani-k%C3%A9zik%C3%B6nyv.pdf


Mobil-mesék

Mobil-mesék 

A Mobil-mesék küldetése a megfelelő, felelős telefonhasználat segítése mesékkel. Szeretném megmutatni, hogy a telefon egy eszköz, ami hasznos, de ugyanakkor veszélyforrásai is vannak bőven. Nem mindegy, hogy mire, mennyit és hogyan használja a gyermek. Neked szülőnek, egy olyan eszköz lesz ez a könyv, ami támogatást, segítséget nyújt egyes életszerű helyzetekben, hogy miként viszonyulj a gyermeked megfelelő mobilhasználatához. A gyermeked számára szeretném, ha sok felismerést, beszélgetési lehetőséget, megelőzést, megoldást eredményeznének a meséim.

A Mobil-mesék főhőse egy okostelefon, aki kezdetben egy nadrágzseb biztonságot és kényelmet nyújtó szegletében „pihen”. Ám nem sokáig, mert a tulajdonosa, aki éppen a tengeren csónakázik viharba kerül, és Mobil egy váratlan pillanatban a tengerbe pottyan. Egy olyan világba csöppen, ahol még nem ismerik. Viszont ez nem tart sokáig. A tenger élőlényei (Tencsi a tengeri csiga, Edú a medúza, Polli a polip, Geri a tengeri sün és a többiek) találkozva Mobillal megtapasztalhatják a működését. A meséimben többek között megtudhatjátok, hogy vajon a tenger világában, hogy: találja fel magát Mobil hogy képes meghódítani és magába szippantani a tenger lakóit milyen bonyodalmakat tud okozni mekkora hatást és befolyást tud gyakorolni hogy tudja ellopni az időt milyen „értékeket” tud közvetíteni miért veti be az azonnaliság, a gyorsaság trükkjeit hogy tudja lebilincselni a figyelmet hogy tud eltávolítani az offline világból.   A Mobilmesék azzal a céllal íródott, hogy bemutassa: a gyerekek életére gyakorolt hatását, befolyásolását, hatalmát, erejét a szülők megkérdőjelezhetetlen szerepét a telefonhasználat kapcsán a megfelelő példát és mintát az okostelefon megfelelő alkalmazására vonatkozóan. A helyes és egészséges használatát és alkalmazását szeretném megvilágítani, tanulságos, kedves, humorral gazdagított meséim segítségével.  

Az algoritmikus gondolkodás fejlesztése padlórobotok segítségével

Az algoritmikus gondolkodás fejlesztése padlórobotok segítségével, BŐVÍTETT KIADÁS!

Dr. Lénárd András ajánlásával:

"A robotika jelentősége napról napra növekszik. A ma iskolába járó gyerekek számára a mindennapi környezetük természetes velejárói lesznek az életünket megkönnyítő robotok. Mégsem ez az elsődleges indoka annak, hogy évek óta kutatjuk, hogyan alkalmazhatjuk ezeket az eszközöket az óvodás és kisiskolás gyerekek fejlesztésében. A robotok ugyanis nem csak az emberi munka kiváltásra, hanem a gondolkodás hatékony fejlesztésére is kiválóan alkalmasak. Kötetünkben szeretnénk bemutatni, hogy lehet először még robotok nélküli cselekvésekből, játékokból, fejtörőkből kiindulva, majd egyszerű padlórobotokat használva egyre összetettebb problémákat leküzdve, algoritmusokat alkalmazva, tesztelve majd létrehozva hatékonyan gondolkodó, kreatív problémamegoldókká válnia a ránk bízott gyerekeknek. Szeretnénk átadni tapasztalatainkat, kipróbált eszközeinket, módszertani megoldásainkat annak érdekében, hogy óvodai foglalkozásokon, informatikaórákon, szabadidőben, szakköri keretek között, otthon vagy akár a pedagógusképzésben a felnövekvő generációkat szolgálhassa.

Minden általunk közreadott módszertani megoldás kiállta a gyakorlat próbáját, azokat több gyermekcsoporttal közösen teszteltük, ezért bátran ajánljuk hasznos forgatásra, kipróbálásra könyvünket, feladatainkat, unplugged játékainkat, robotpályáinkat és feladatkártyáinkat.

Kívánjuk, hogy a gyerekeknek és pedagógusoknak, szülőknek és pedagógusjelöltjeinknek ugyanakkora örömöt jelentsen használatuk, mint nekünk létrehozásuk."

Robotika, kódolás, digitalizáció kisgyermekkorban

 A tartalomból:  A robotika és a kódolás gondolkodásfejlesztő hatása napjainkban mind nagyobb nyilvánosságot kap. Az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara az elmúlt években a kora gyermekkori robotika kutatásának és oktatásának egyik fő szakmai bázisává vált. A Kar által életre hívott „Robotika, kódolás kisgyermekkorban” című évente megrendezésre kerülő konferencia a kora gyermekkori robotikával, kódolással kapcsolatos kutatások, kezdeményezések legfőbb fórumává alakult. Napjainkra egy felkészült, a gyakorlatban is aktív szakmai közösség szerveződött a konferencia köré. Ennek a közösségnek az elméleti kutatásait, jógyakorlatait, innovatív pedagógiai kezdeményezéseit mutatja be a jelen könyv. Szándékaink szerint a tanulmánykötetet újabbak követik majd.
Sok szeretettel ajánljuk a Robotika, kódolás, digitalizáció kisgyermekkorban című kötetünket a szakmai közösségek, érdeklődő pedagógusok, kutatók, szülők és egyetemi hallgatók szíves figyelmébe.

Letölthető: 

https://www.eltereader.hu/kiadvanyok/https-www-eltereader-hu-media-2024-01-robotika-kodolas-digitalizacio-kisgyermekkorban-pdf/

Padlórobot Műhely


padlorobot

A kedves Olvasó egy olyan szakmai kiadványt tart a kezében, amely kitűnő kapaszkodót kínál a gyermekek készség- és képességfejlesztéséhez úgy, hogy a fókuszban a programozás és a kódolás áll. A gyermekek olyan szakmákban fognak a jövőben elhelyezkedni, amelyek nagy részét ma még nem is ismerjük, a programozás pedig olyan terület, amelyet valószínűleg nem kerülnek majd el.

A szerző gazdag pedagógiai tapasztalattal és széles módszertani eszköztárral rendelkező szakemberként válogat az aktuális eszközök, technológiák és az érdekes, fejlesztő hatású feladatok között. A kiadvány érinti mindazon területeket, amelyekben pedagógusként vagy szülőként hatékonyak lehetünk, ha a célunk a gondolkodás fejlesztése egy kreatív, gyermekközpontú környezetben. Így a kézikönyv lapjain szerepet kap a logika és a problémamegoldás fejlesztése, a kreativitás és önkifejezés ösztönzése, az érdeklődés felkeltése a STEAM területek (tudomány, technológia, mérnöki tudományok, művészetek, matematika) iránt.

A kiadvány felépítése olyan, mint egy igazi útikalauz, amely végigvezet a digitáliseszköz-mentes feladatokon, a robotika alapjain át az összetettebb tevékenységek és fejlesztő foglalkozások felé. Olyan úton vezet a könyv, amelyen gyermeknek és felnőttnek is élvezetes, érdekes és eredményes végig haladni.

Jó utazást kívánok!

Dr. Főző Attila László